ABD Başkanlık Seçimleri tarihi: Amerika seçimleri ne zaman?

ABD yeni başkanını seçmek için bu yıl oy kullanacak. Başkanlık seçimleriyle birlikte yapılacak Kongre seçimlerinde ise 100 üyesi bulunan Senatonun üçte biri ve 435 üyesi bulunan Temsilciler Meclisinin tamamı değişecek. İşte, ABD Başkanlık Seçimleri tarihi…

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ NE ZAMAN?

ABD’de 60. başkanlık seçimleri, 5 Kasım 2024’te yapılacak.

Amerikan halkı, Demokrat Parti adayı ile Cumhuriyetçi Parti adayı arasındaki tercihini 5 Kasım’da yapacak.

ABD BAŞKANLIK SEÇİM TAKVİMİ

ABD’de 15 Ocak’ta Iowa’da başlayan ön seçim süreci, 8 Haziran’daki son ön seçimlerle tamamlanacak ve 50 eyalet ile bağlı bölgelerde halk hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Partinin aday adayları arasından tercihini yapacak.

Bazı eyaletlerde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti aynı gün ön seçim yaparken bazı eyaletlerde ise iki parti farklı zamanlarda ön seçim düzenleyecek.

Ön seçimlerde birçok eyalette “primary” denen ve seçmenlerin geleneksel olarak sandığa gidip oy verdikleri sistem kullanılırken bazı eyaletlerde ise parti toplantısı formatında yapılan ve “caucus” denilen sistem tercih ediliyor.

ABD’de başkanlık seçimleri geleneksel olarak Iowa’da başlarken 23 Ocak’ta New Hampshire, 3 Şubat’ta Güney Carolina, 6 Şubat’ta Nevada, 24 Şubat’ta Güney Carolina, 27 Şubat’ta Michigan, 2 Mart’ta Idaho ile Missouri, 3 Mart’ta başkent Washington DC (Cumhuriyetçiler), 4 Mart’ta ise Kuzey Dakota’daki seçmenler, kendi partilerinin ön seçimlerinde oy kullanacak.

Başkanlık yarışının en kritik günlerinden biri kabul edilen ve çok sayıda eyalette ön seçimlerin yapıldığı “Süper Salı” olan 5 Mart’ta Alabama, Alaska, Amerikan Samoası, Arkansas, California, Colorado, Iowa, Maine, Massachusetts, Minnesota, Kuzey Carolina, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Vermont ve Virginia’da ön seçimler gerçekleştirilecek.

16 eyalette seçmenlerin aday adayları arasından tercihlerini yapacağı Süper Salı’da kazançlı çıkan adayların yarışta rakiplerinin önüne geçme ihtimali önemli ölçüde artıyor.

Ön seçim süreci 12 Mart’ta Georgia, Hawaii, Mississippi, Washington ve Kuzey Mariana Adaları, 16 Mart’ta Guam, 19 Mart’ta ise kritik eyaletlerden Arizona, Florida, Illinois, Kansas ve Ohio’daki seçimlerle devam edecek.

23 Mart’taki Louisiana ve Missouri’deki ön seçimleri 30 Mart’taki Kuzey Dakota ön seçimleri izleyecek.

Connecticut, Delaware, New York, Rhode Island ve Wisconsin eyaletlerindeki ön seçimler 2 Nisan’da gerçekleştirilecek, 6 Nisan’da da Alaska, Hawaii ve Kuzey Dakota’daki seçmenler tercihlerini yapacak.

Demokratlar Wyoming’da 13 Nisan’da, Cumhuriyetçiler ise 18 Nisan’da ön seçimlerini yapacak, 21 Nisan’da Puerto Rico’da Cumhuriyetçiler, 28 Nisan’da da Cumhuriyetçiler oylarını kullanacak. 23 Nisan’da ise kritik eyaletlerden Pennsylvania’da ön seçimler gerçekleştirilecek.

Mayıs ayının 7’sinde Indiana, 14’ünde Maryland, Nebraska ve Batı Virginia, 21’inde ise Kentucky ve Oregon’da ön seçimler düzenlenecek.

4 Haziran’da Montana, New Jersey, New Mexico, Güney Dakota ve başkent Washington DC’deki (Demokratlar) seçmenler, aday adayları arasından tercih yapacak.

ABD’de ön seçim süreci, 8 Haziran’daki Guam ve Virgin Adaları’nda yapılacak ön seçimlerle son bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x